Om FØYEN
FOYEN Group of Lawyers
FØYENs priser og generelle oppdragsvilkår
FØYENs kundemagasin
Nyheter
Karriere hos FØYEN
Kurs/arrangementer
Bransje- og kompetanseteam
Arbeidsrett
Eiendom Entreprise
IKT Media
Insolvens Restrukturering
Prosedyre Tvisteløsning
Selskapsrett Skatt Avgift
Kontakter
Artikler
Medarbeidere
Presse
Valg av selskapsform/rettslig organisering

Selskapsretts-teamet i FØYEN har lang erfaring med å synliggjøre for klienter fordeler og ulemper med valg av ulike selskapsformer. Valg av selskapsform må vurderes konkret i forhold til en rekke faktorer, eksempelvis formålet med etableringen, aktiviteten selskapet skal utføre, økonomisk risiko, skatteavvegninger og tids- og etableringsomkostninger. Det kan også være relevant å ta i betraktning oppløsnings- og slettingsprosessen når selskapsformen velges.

 

En rekke ulike selskapsformer kan etableres; ANS, DA, KS, Indre selskap, AS, ASA. Et hovedskillet går mellom selskapsformer med og uten begrenset økonomisk ansvar for eierne. Vi kan også bistå med etablering av internasjonale selskapsstrukturer, herunder NUF og SE-selskaper.

 

Alternativer til etablering av egne selskaper er etableringen av enkeltmannsforetak. For utenlandske selskaper vil ofte en filial eller norsk avdeling av utenlands foretak være en hensiktsmessig rettslig organisasjonsform.

 

FØYEN kan selvfølgelig også bistå med etableringer av stiftelser, foreninger, borettslag, andelslag, samvirker mv.
 

Etter at valget om selskapsform/rettslige organisasjonsform er truffet, gjennomfører Selskapsretts-temaet etableringen. Vi utarbeider nødvendig dokumentasjon, fyller ut offentlige skjemaer til blant annet registrene i Brønnøysund og følger opp arbeidet i registrene.

 

I forbindelse med etablering av selskaper eller andre organisasjonsformer skal flere hensyn enn selve stiftelsen ivaretas. Kontakt med revisor skal etableres, styret og administrasjon skal på plass og finansieringsforbindelse opprettes. Gjennom vårt brede nettverk formidler vi kontakt med aktuelle revisorer, foreslår styremedlemmer og mulige finansieringsforbindelser.

 

Stifterne av nye selskaper skal også påse at domenenavn registreres og at varemerker, logoer og eventuelt patenter sikres. Det er svært viktig å sikre seg denne type rettigheter. Vi ser en økende tendens til tvister om immaterielle rettigheter. Tvistene har ofte utspring i eierrettighetene. Eierrettighetene eller bruksrettigheter kan ha betydelig økonomiske verdier.

 

Advokatene i FØYEN har gjennom mange års erfaring etablert god forbindelser til advokatfirmaer i en rekke forskjellige land og kan bistå med opprettelse av selskaper internasjonalt.